Wspólnota parafialna w kryzysie epidemicznym

Moi drodzy,

 

Wyjątkowa sytuacja zagrożenia epidemicznego jest okazją do przemyślenia wielu kwestii, które w codziennym życiu schodzą na drugi plan. Taką kwestią jest niewątpliwie nasze życie duchowe: życie wiary, życie modlitwy i miłość bliźniego. W innym wymiarze taką kwestią jest wspólnotowe życie parafii. W okresie zagrożenia epidemicznego przechodzi ono poważną próbę. W ostatnią niedzielę było nas w kościele ok. 300 osób, czyli ok. 20% zwykłej frekwencji. Co prawda Msze św. codzienne będziemy odprawiać bez zmian, ale spotkania wszystkich grup i wspólnot musieliśmy odwołać. Życie wspólnoty parafialnej od strony widzialnej po prostu przygasa.

 

Jest rzeczą oczywistą, że w czasie epidemii nie możemy organizować wydarzeń, które stwarzałyby ryzyko zakażenia uczestników. Przeciwnie, staramy się to ryzyko minimalizować. W kościele możemy stawać w dużych odstępach od siebie. Zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę i dajemy możliwość odkażenia dłoni przed samym przyjęciem Eucharystii. To wszystko jednak może tylko złagodzić bolesny proces zaniku widzialnych więzów między nami.

 

Te trudności stają się okazją do postawienia nowych pytań i wyzwań:

 

Co możemy zrobić, żeby wykorzystując współczesną technikę, zachować więź z parafianami i wykorzystać kryzys do stworzenia nowych form kontaktu i zacieśnienia wzajemnego zaufania?

Proponuję kilka tematów do zastanowienia, bo sam o nich myślę i szukam odpowiedzi:

  • Jak przeprowadzić rekolekcje wielkopostne, skoro stan epidemii najprawdopodobniej wymusi odwołanie tradycyjnych konferencji przez kolejne dni tygodnia (rekolekcje były planowane na dni od 29 marca do 1 kwietnia)? – Może prosić x. Rekolekcjonistę o nagranie rozważań i opublikować je na stronie Parafii albo na Youtube?
  • Czy zachować tradycyjną Drogę Krzyżową ulicami parafii (zaplanowaną na piątek 3 kwietnia o 19.30)? Podzielić się na mniejsze grupki, ale jednak przejść tę drogę?
  • Jak zorganizować Niedzielę Palmową?
  • Jak przygotować Triduum Paschalne?
  • Może pomyśleć o internetowej transmisji tych uroczystości? Ale jak to przygotować, żeby poziom techniczny był wystarczający, a koszt przystępny?

I wreszcie szersze pytania:

  • Jak wykorzystać kryzys epidemiczny do rozszerzenia obecności Parafii w Internecie, a przez Internet – w życiu naszej wspólnoty? Publikować kazania? Rozważania? Teksty modlitw do medytacji?
  • Jak wykorzystać Internet do posługi charytatywnej w Parafii? Jest wręcz pewne, że epidemia uderzy w nas boleśnie i nie ominie naszych parafian. Będą wtedy potrzebować pomocy, być może ofiarnej i trudnej.
  • Jak stawić czoła trudnościom finansowym, które zamiast maleć, raczej narastają? Czeka nas trudny remont fasady kościoła i gzymsów na dzwonnicy, a postęp epidemii grozi poważnym ciosem w bilans finansowy parafii.

 

Tu nie wystarczą same pomysły, ale potrzebne są propozycje konkretnych rozwiązań i ludzie, którzy wzięliby na siebie poszczególne zadania.

W tych dniach, kiedy wielu z nas musi zmienić codzienny tryb życia, ale często mamy więcej czasu na refleksję i zastanowienie, proszę o pomoc w formułowaniu i rozwiązywaniu tych problemów.

 

Najprościej napisać maila na adres

proboszcz@parafiamichal.pl

lub

parafia@parafiamichal.pl.

Na Wasze propozycje postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.

 

Pamiętamy o Was w modlitwie: codziennie o g. 20:30 w kaplicy domowej na plebanii wspólnota księży modli się z Was różańcem. Zapraszamy do odmawiania różańca w tej samej porze w Waszych domach.

 

Życzę męstwa w trudnych dniach, zwłaszcza dla tych, którzy – czy to jako służby medyczne, czy jako pacjenci – będą się bezpośrednio zmagać z epidemią.

 

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce!

 

Wasz proboszcz, xjan konarski

15/03/2020 wieczorem