Stan prac remontowych 09/2023

Po zakończeniu remontu pierwszej części fasady zachodniej (ok 40%) przechodzimy do remontowania całej pozostałej części fasady.
We wrześniu 2023 wykonujemy następujące prace:
  1. Projektowanie rozstawu i obciążeń  rusztowania, zabezpieczeń z uwzględnieniem możliwości czasowego korzystania z wejścia centralnego – pomosty, zadaszenia, bariery ochronne.
  2. Montaż dwóch pionów komunikacyjnych rusztowań o łącznej wadze bliskiej 3 tony, składającego się z ponad 300 elementów o wysokości około 30 m.
  3. Oklejenie uszkodzonych elementów szklanych w celu ograniczenia przenikania zanieczyszczeń do wnętrza kościoła.
  4. Transport materiałów niezbędnych do wykonania zadania o łącznej wadze ponad 5 ton. Zadanie końcowe składa się z ponad 60 pomniejszych operacji.
  5. Nanoszenie specjalistycznego produktu do usuwania powłok malarskich produkcji francuskiej.  Jest to silny kwas zmiękczający stare warstwy farby. Produkt został wybrany na podstawie testowania 5 produktów renomowanych marek  produkujących chemię budowlaną stosowaną na całym świecie do zadań specjalistycznych. Jest to żel, który przy grubych powłokach malarskich na frontonie musi być naniesiony i pozostawiony na kilkanaście godzin. Następnie w procesie hydropiaskowania działanie kwasu jest w 100% neutralizowane.
  6. Mechaniczne wstępne usuwanie wierzchniej powłoki malarskiej.
  7. Ponowne Nanoszenie środka do usuwania warstw elewacyjnych.
  8. Rozpoczęcie procesu hydropiaskowania. Prace wykonywane są dwiema maszynami:
  • A) Mocniejsza Sandbot wykorzystująca emulsję powstająca w komorze ciśnieniowej z mieszaniny wody i piasku kwarcowego o frakcji 0,1-0,5 mm do powierzchni płaskich bez elementów szklanych. Urządzenie wykorzystując sprężone powietrze o ciśnieniu 5-8 barów i przepływie 5 – 7 m3 / min (dla wyobrażenia można przyjąć że  taki strumień napełniłby wodą mieszkanie przeciętnej wielkości w ciągu 20 minut). Strumień ścierniwa o ciśnieniu do 0,8 MPa zdziera zwietrzałe warstwy betonu i rdzy do samego rdzenia zdrowej stali, nie wspominając o usuwaniu powłok malarskich.
  • B) Delikatniejsza firmy Kärcher do precyzyjnej pracy przy elementach ozdobnych z oszkleniem
Ze względu na bliskość zabudowań, ruchu pieszego oraz pojazdów mechanicznych oraz konieczności usuwania nie tylko powłok malarskich, ale i warstwy betonu i rdzy hydropiaskowanie jest jedyną uzasadnioną technologią w bieżącym zadaniu.

Rusztowanie nad środkowym i lewym wejściem do kościoła

 

Ilustracja stanu erozji elementów fasady

 

Zabezpieczenie okien przed piaskowaniem

 

Maszyna do piaskowania

 

Ręczne usuwanie starej farby po nałożeniu specjalnego żelu