Pogrzeb
Pogrzeb katolicki nie jest sakramentem, ponieważ sakramentu można udzielić tylko osobie żyjącej. Niemniej obrzędy pogrzebu – zaliczane do sakramentaliów – wyraźnie nawiązują do sakramentów, zwłaszcza Chrztu, Eucharystii i pokuty. W obrzędach pogrzebu modlimy się, by osoba zmarła, która została ochrzczona i brała udział w Eucharystii – całym sercem przyjęła miłosiernego Jezusa, którego za życia spotykała przez wiarę i sakramenty.
Pogrzeby w naszej parafii.
Chociaż nasza parafia nie ma własnego cmentarza, to jednak często odprawiamy pogrzeby. Po Mszy św. pogrzebowej ksiądz wraz z rodziną jedzie na cmentarz i odprowadza ciało do grobu. Urządzenie pogrzebu w parafii, choć wymaga pewnego wysiłku organizacyjnego, nadaje głębokiego sensu tej uroczystości.
- Osoba zmarła, która należała do naszej parafii, jest teraz żegnana przez rodzinę, bliskich i sąsiadów, także tych, którym trudno będzie pojechać na cmentarz. Tu, gdzie zmarły za życia był u siebie, w swojej wspólnocie parafialnej, znajduje miejsce ostatniego pożegnania.
- Uroczystość pogrzebowa odbywa się bez pośpiechu typowego dla dużych cmentarzy warszawskich.
- Pogrzeb w parafii jest przygotowany z większym zaangażowaniem księdza, organisty i uczestników, którzy mogą dostosować teksty czytań, modlitw i pożegnań do osobistej sytuacji osoby zmarłej i żałobników.
Pogrzeby poza kościołem parafialnym.
Jeśli rodzina urządza pogrzeb poza parafią, wymagana jest zgoda wydana przez parafię zamieszkania osoby zmarłej. Wydajemy ją w kancelarii w godzinach jej otwarcia. W pilnych przypadkach można prosić o taką zgodę w zakrystii lub umówić się telefonicznie.
Dokumenty:
Przy załatwianiu spraw pogrzebowych głównym wymaganym dokumentem jest akt zgonu osoby zmarłej, który potwierdza fakt śmierci oraz pozwala na dokładne przepisanie danych do ksiąg parafialnych.
Jeśli zmarły mieszkał poza naszą parafią, prosimy także o przyniesienie zgody na pogrzeb z parafii zamieszkania zmarłego.
Msze św. za zmarłych.