Szczegółowa historia parafii autorstwa p. Andrzeja Szymańskiego

https://digital.fides.org.pl/dlibra/publication/4294/edition/4048 (kliknij)

Główne wydarzenia z historii parafii:

8 września 1853:

Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła na Mokotowie.

Plac pod budowę ofiarował książę Michał Radziwiłł.

8 września 1856:

Konsekracja kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny

(ks. abp A. M. Fijałkowski).

1893-99:

Gruntowna przebudowa kościoła.

20 listopada 1917:

Dekret ks. abpa Aleksandra Kakowskiego ustanawiający parafię św. Michała Archanioła, pierwszą na Mokotowie.

Pierwszym proboszczem został ks. Karol Bliziński, który w latach 1914-37 gruntownie odremontował i urządził wnętrze kościoła. W okresie tym zbudowano m.in. dzwonnicę i kaplicę pogrzebową (1924).

Wrzesień 1939 – sierpień 1944:

W czasie kampanii wrześniowej kościół uległ częściowemu, a podczas Powstania Warszawskiego (1944) – niemal całkowitemu zniszczeniu.

1945:

Proboszcz ks. Jan Szmigielski dokonał prowizorycznej odbudowy części kościoła, by umożliwić posługę duszpasterską w zniszczonej Warszawie.

1947:

Proboszczem został ks. Stefan Piotrowski, który rozpoczął budowę całkowicie nowego kościoła na trzykrotnie większym gruncie.

8 grudnia 1951:

W święto Niepokalanego Poczęcia NMP ks. Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła według projektu Władysława Pieńkowskiego.

21 listopada 1959:

W dniu Ofiarowania Matki Bożej – konsekracja wschodniej części kościoła.

16 listopada 1966:

W dniu Matki Bożej Miłosierdzia – konsekracja całego nowego kościoła.

Obu konsekracji dokonał ks. Prymas Stefan Wyszyński. W głównym ołtarzu umieszczono relikwie św. Stanisława – biskupa i męczennika, oraz św. Agnieszki – męczennicy.

Styczeń 1984:

Proboszczem został ks. Jerzy Chowańczak, który od września 1986 r. przeszedł do Wyższego Seminarium Duchownego na stanowisko ojca duchownego.

3 września 1986:

Proboszczem parafii św. Michała został ks. prałat Józef Hass, który pełnił tę funkcję do 2013 r.

30 czerwca 2013:

Proboszczem został ks. Jan Konarski.

19 listopada 2016:

Obchody 50-lecia konsekracji kościoła pod przewodnictwem o. Marka Pieńkowskiego OP, syna projektanta kościoła.

20 listopada 2017:

Obchody 100-lecia istnienia parafii św. Michała pod przewodnictwem Kazimierza kard. Nycza, metropolity warszawskiego.

7 stycznia 2024:

Kazimierz kard. Nycza, metropolita warszawski, pobłogosławił nowe organy.

Patron Parafii